How much? (plus coupons!)

The COST section that I show in each post is based on the prices that I pay. I shop at Ingles and Walmart most of the time. Obviously prices will vary depending on where you shop and in what part of the country you live.

Also if I give the price of something that will be used for more than just that recipe I have adjusted the total cost. For example an 18-pack of eggs cost $1.47, if the recipe calls for 2 eggs then I calculate the cost of those eggs @ 8¢ each. And in most cases I have used generic food products unless I specifically label an ingredient. For example, I use Velveeta brand cheese often and never buy the generic form so in recipes that Velveeta is used (and other name brand products), it's specified as so.

One months worth of food for...




$197.20
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Photobucket
 
Click on the button to get coupons from ALL*YOU
 
Want more coupons? Click on the buttons below to get them!



Photobucket



Photobucket



Photobucket

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...